Kutyák az ŰRBEN -Cikk 2.rész
A több tonnás jármű hasznos tömege csak 500 kilogramm volt, és a kistermetű "űrkutya" hermetikusan lezárt kabinban tartózkodott. Ha igaz, amit a hivatalos szovjet szervek később állítottak, akkor Lajka révén a tudósok a súlytalanságba került biológiai lény, itt konkrétan egy állati test reakcióit tanulmányozták. A hivatalos változat szerint, ami annak idején a világsajtóban is helyet kapott, Moszkva azt állította: mivel a kémiai áramforrások (elemek) csak hét napra elegendő áramot adtak, Lajkát a hetedik napon az élelmet adó szerkezet utolsó adagjában beadott méreggel elpusztították, hogy ne szenvedjen.
Ám mint annyi minden e szigorú titoktartással övezett területen, sajnos ez sem volt igaz. A szovjet vezetés a kutyát kizárólag azért lőtte fel, hogy elmondhassák: ők már élőlényt is küldtek a világűrbe. Ismervén a nyugati emberek állatszeretetét és az állatvédő ligák sokfelé jelentős társadalmi erejét, beadták a világnak ezt a méreg-mesét. Azt a verziót, hogy Lajka utolsó ételadagjába gyorsan és fájdalommentesen ható szert kevertek, csak hónapokkal az eset után közölték Moszkvában, amikor látták, milyen nagy felháborodást keltett a világban a kis állat pusztulása. 1957 végén sokan meg is hatódtak - lám, milyen szépen megkönnyítették Lajka pusztulását a nagylelkű szovjet tudósok!
Kutyák az ŰRBEN -Cikk 1.rész
Előrebocsátjuk, hogy nem csupán kutyákat lőttek fel a világűrbe. Jártak ott majmok, egerek, hüllők (pl. teknősök), méhek és egyéb rovarok, valamint sokféle baktérium. De mindenképpen kutyák voltak az elsők. Közülük is az orosz Lajka volt az, aki a Szputnyik-2 nevű szovjet mesterséges holddal úttörőként jutott ki a kozmoszba
Lajka kistermetű, tehát a mesterséges hold szűk "kabinjában" való utazásra éppen alkalmas jószág volt. Mint az a fotókról megállapítható, testének szőrzete nagyobbrészt világos, míg a feje fekete volt. Mivel a járműben élőlény utazott - mi több, feltehetően az első nem emberi lény, amelyik felrepült a Föld körüli kozmikus pályára (a bizonytalanság oka, hogy a volt Szovjetunió az ötvenes évek végén sok jel szerint végzett soha be nem vallott, mert sikertelen emberkísérleteket is), hát ezt a műholdat elnevezték az "első űrbiológiai mesterséges holdnak". 1957 november 3-án tehát ezen a mesterséges holdon Lajka kutya is felszállt a magasba.
Kellékek Kellékek a kutyához... Mit is kell vennem???
Chat Party Chat Ismét megrendezésre kerül, a híres Kutya Club Chat Part
Kezdés: 2011.08.06. 14:30
Kérek minden Club tagot, hogy mindíg jelleze előre, ha neki épp nem felel meg az időpont hogy még akkor át tudjuk rakni!
|