A tény, hogy a magyar agár, mint őshonos vadászeb fajta, hagyományőrző jelleggel mindenképpen fenntartandó. ugyan akkor a populáció erőteljes lecsökkenése a genetikai értékek megőrzésének szükségességét is feltételezi. A fajta megmentéséhez és további fenntartásához, a tenyész kiválasztás megvalósításához, valamint a vadász hajlamok, képességek vizsgálatához a vadászat, mint teljesítmény mérő eszköz elengedhetetlen.
E tekintetben feltétlen pozitívan értékelendő a múlt század utolsó 10 éve, amikor is sor került a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. Törvény megalkotására, valamint a 11/2000. FVM és a 76/2002 FVM rendeletekkel módosított, 30/1997. FM rendelet megjelenésére.
A vhr. 42.§./1/ bekezdése szerint a magyar agár, mint vadászati hagyományőrző fajta szerepel.
A "vadászat rendje" című fejezetben a tiltott vadászati módok között az agarászat nem, a kopászat szerepel.
A "vadászati eszközök" c. fejezet értelmében a magyar agár fajta engedélyezett vadászati eszköznek minősül.
A vhr. 47.§./3/ bekezdése alapján a vadászati hatóság vadászkutya kiképzés céljából, a vadászatra jogosult kérelmére a társas vadászat alól felmentést adhat. Ebből következik, hogy a magyar agárral történő teljesítmény és képességvizsgálat, mint vadászkutya kiképzés, a vadászatra jogosult egyetértése esetén jogszerűen végezhető.
A fentiek értelmében, a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően a magyar agár vadászeb vadászati célú használat, a vadászati szakmai szempontok betartásával történhet.
Vizsgáljuk meg melyek a legfontosabb szakmai kritériumok.
- Kidolgozandók a teljesítmény és vadász alkalmassági vizsga követelményei.
- A szervezők mindenkor gondoskodjanak a szükséges engedélyekről.
- A teljesítményvizsgálat az aktuális vadászati idény függvénye.
- Az agarászaton elejthető vadfajok a róka, mezei nyúl, kóbor macska.
- A vadászterületen folytatott munka közben, jól látható megkülönböztethető jelzéssel kell ellátni /oldható kötésű nyakörv/.
- Az agarász, az agár hajszára engedése előtt köteles minden kétséget kizáróan meggyőződni arról, hogy az elejtendő vad az agarászaton engedélyezett, illetve a közelében nincs védett, vagy más olyan vad, amelyet agárral tilos elejteni.
- A hajsza után az agarász köteles agarát behívni és vezetékre tenni.
- Az agarásznak - más vadászati módokhoz hasonlóan - állami vadászvizsgával és érvényes vadászjeggyel, külföldi agarász vadásznak, vadászati engedéllyel kell rendelkezni.
Ezek szellemében került kidolgozásra a magyar agár vadászkutyafajta vadászati alkalmassági vizsga gyakorlati követelménye, miszerint az alábbi feladatokat kell a vadászaton végrehajtani: