Kutyák az ŰRBEN -Cikk 4 .rész
Tudjuk, mindmáig sok ezer állat pusztul el évente a különféle tudományos vagy annak nevezett állatkísérletek során. Mégis megdöbbentő volt annyi évtizeddel később megtudni, hogy a jármű nem 162 napnyi űrbeli keringés után, a Földhöz mind közelebb kerülve égett el, amikor szegény Lajka elvileg már hónapok óta nem élt - dehogy! Egy szó sem igaz abból, ami a sokfelé kiadott, így Magyarországon is megjelent "Űrkutatási Lexikonban" található. Az akkor közölt moszkvai adatokkal ellentétben a hajó pár perccel a fellövés után elégett a légkörben! Így Lajkát nem mérgezhették meg a távolból az "emberséges" űrkutatók: a szerencsétlen állat egyszerűen elégett a járművel együtt.
Az oroszok később még két másik kutyát is fellőttek az űrbe. A két ebet 1960-ban egy Szputnyik típusú űrhajóba tették, a kettős ketrecet a 4600 kilogramm tömegű szerkezet pilótaülésének helyébe építették be. Az ebek Bjelka és Sztrelka névre hallgattak. Már nem egyedül repültek ki az űrbe: volt velük 40 egér, két patkány és rengeteg rovar, természetesen minden faj külön-külön elzárva. A hivatalos magyarázat szerint az űrben uralkodó sugárzást és annak az élőlényekre kifejtett hatását akarták rajtuk tanulmányozni. Ennek természetesen csak akkor volna értelme, ha az összes állatot sikerül élve visszahozni, hogy tanulmányozhassák aztán a szervezetükben - pl. vérképükben - beállott változásokat. Ez állítólag egy nap múlva sikerült is, az állatokat hordozó kabin az ejtőernyővel simán leszállt a földre.
Ezen felbuzdulva a kutatók arra a belátásra jutottak, hogy a kutyák igen alkalmasak az efféle kísérletekre. Így a következő űrhajóban ismét két eb, bizonyos Pcsolka és Muska ("Méh" és "Légy") szálltak fel ismét egerekkel, rovarokkal stb. Ekkor azonban - hivatalos moszkvai beismerés szerint - visszatéréskor a kabin nem a megfelelő szögben érkezett a földi légkörbe, abban túl sokáig ment és egyszerűen elégett sajátos "tartalmával" együtt. Így Lajka után már Pcsolka és Muska is feliratkozott a világűrben elpusztult állatok képzeletbeli márványtáblájára.
A következő kísérletnél, amely hivatalosan már az "emberes" űrkísérleteket volt hivatott előkészíteni, egy Csernuska nevű, nevéből ítélve fekete színű, de ismeretlen fajtájú kutya repült - állítólag. Úgy hírlik, csaknem két órát töltött kint az űrben. Ugyanez történt a hírek szerint a következő, e téren utolsó ilyen kutyás űrrepülésnél. Az eb neve ekkor Zvjozdocska volt. A kutya előző társához hasonlóan szintén 1 óra 50 percet repült.
Ezzel aztán véget is értek az állatkísérletek - ezután következtek az emberek...