Dog Brick
Az úgynevezett dog brick ugyancsak régóta ismert játék kutyás körben. várhetunk készen kapható játékot, de akár saját magunk is elkészíthetjük. Rejtsünk el valami finomságot az egyik falapocska alatt, és hagyjuk, hogy a kutya kiszagolja, hová rejtettük. Természetesen a megtisztított joghurtos poharak is tökéletesen alkalmasak erre a célra. Ha kutyánk már ügyesen játsza ezt a játékot, nehezítsük meg egy kicsit. Tegyünk valamilyen jutalomfalatot az egyik pohár alá (előtte mutassuk meg neki!), és rakjuk mellé az egyik játékát, és egy tálat. A kutya csak akkor kaphatja meg a jutalomfalatot, ha a tálba tette a játékot.
Fajtacsoportok
Fajtacsoportok:
A kutyafajtákat tíz csoportba osztották. Ezeket megjelenés vagy szerep alapján alakították ki. A tíz csoport:
I. fajtacsoport: pásztor- és juhászkutyák
II. fajtacsoport: schnauzerek, pinscherek, örző-védő ebek, masztiffok
III. fajtacsoport: terrierek
IV. fajtacsoport: tacskók
V. fajtacsoport: spitzek és ősi típusú kutyák
VI. fajtacsoport: kopók, vérebek
VII. fajtacsoport: vizslák, szetterek
VIII. fajtacsoport: vízi vadászok
IX. fajtacsoport: társasági kutyák
X. fajtacsoport: agarak
Mi az az FCI?
Mi is az az FCI?
A fajtatiszta kutyák szabályozott tenyésztése évtizedekre nyúlik vissza. Az FCI-t (Nemzetközi Kinológiai Szövetség) 1911. május 22-én alapította Németország, Ausztria, Belgium, Franciaország és Hollandia. A szövetség az első világháború során nem mutatott aktivitást, mondhatni eltűnt, majd 1921-ben francia és belga tagok alapították újra, legalábbis a történetében ez áll. 80 tagországa van jelenleg az FCI-nek, amely 335 kutyafajtát ismer el. Mindegyik kutyafajta egy adott tagország tulajdonában van, amely a fajta standardért is felelős. Az FCI célja, hogy a hozzá csatlakozott tagországokban elősegítse a tenyésztést és olyan egészséges kutyafajták felhasználását, melyek testalkatának igazodnia kell a vonatkozó standardhez, és a fajta jellemző tulajdonságai alapján meg kell felelniük felhasználási céljuknak. Szintén fontos célkitűzés, hogy támogassák a kutyás és kinológiai információk szabad áramlását a tagországok között, eközben kutyakiállításokat és próbákat szervez.
Szoba tisztaság 2
Abban, hogy a kutya a városi körülmények között is elmaradhatatlan társunkká válhatott, nem elhanyagolható szerepe volt a szobatisztaságra való hajlamának: e nélkül nem oszthatnánk meg vele otthonunkat.
kiskutya tehát gyakorlatilag magától, ösztönösen lesz szobatiszta, amint erre fizikailag képessé válik. Ehhez nem szükséges beleverni az orrát a saját piszkába, mindössze lehetővé kell tenni számára, hogy szükségét a saját közvetlen otthonán kívül végezze el. A néhány hetes vagy hónapos kölyökkutya - éppúgy, mint a csecsemő - még igen sűrűn vizel és ürít, ezért sokkal gyakrabban kell kivinni, mint a felnőtt állatot. Etetés után például (és ugyebár ebben a korban még az is napi három-négy alkalmat jelent) mindig számolhatunk azzal, hogy az újabb adag táplálék ki fogja nyomni a kis pocakból azt, ami az előzőből megmaradt. Igyekezni kell tehát minél hamarabb olyan helyre jutni, ahol a kiskutya elvégezheti teendőit, s ekkor megdicsérni érte.
Irígy kutya!
Elég egyszer látni, miként marja el a másikat a tányérjától, ádázul morogva, fogait villogtatva, s egy cseppnyi kétségünk sem marad afelől: ez a csúnya emberi tulajdonság bizony négylábú barátunkból sem hiányzik.
|